سنگ پا یا پوکه معدنی

سنگ آذرین است که پوکه پس از سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی شکل می‌گیرد. وجه تسمیهٔ سنگ‌پا این است که به دلیل قابلیت بالای سایندگی اش از آن برای زدودن لایه‌های سفت مردهٔ پوست در پاشن استفاده می‌شود. سنگ پا متخلخل بوده استفاده می‌شد، اما امروزه انواع پلاستیکی آن نیز یافت میشود. در گفتار مردم، مثال سنگ پای قزوین معروف است. سنگ پا از انواع پوکه‌های معدنی.

پوکه معدنی از گدازه‌های آتشفشانی تشکیل شده که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه‌های ریز و درشت درآمده که سطح آن حبابی و دارای سوراخ‌هایی است. نام علمی آن پومیس (Pumice) است. از بارزترین ویژگی‌هایش استحکام بالا و سبکی آن است. پوکه معدنی یک نوع سنگ آتش فشانی بسیار سبک و متخلخل است این نوع سنگ آتش فشانی زمانی ساخته می‌شود که که گاز گدازه‌های شیشه ای که در حال سرد شدن هستند به سرعت خارج می‌شوند. محل استخراج فقط در مناطق آتشفشانی است. پوکه معدنی قروه دارای وزن پایین و مقاومت و سختی بالایی است، بدین جهت از آن در ساخت و ساز ساختمانی استفاده می‌شود. در صنعت ساختمان سازی از پوکه معدنی برای شیب بندی کف و سقف استفاده می‌شود و از پوکه به جهت سبک سازی سازه است.

فواید سنگ پا نوعی پوکه معدنی (منبع پوکه معدنی قروه)

۱.زدودن بافت‌ها و سلول‌های مرده و به عنوان یک لایه بردار در پاشنه پا استفاده می‌شود.

۲.چون کشیدن سنگ پا به ناحیه کف پا ، فضولات و مواد زاید را از بالاترین نقطه بدن خارج می‌کند لذا این کار می‌تواند در تسکین سردردهای شدید ، دردهای سیاتیکی، درد معده و … سنگ پا کمک شایانی کند.

۳. برطرف کردن کوفتگی بدن و سردرد است.

۴.اگر می‌خواهید پاهای زیبایی داشته باشید توصیه می‌شود حداقل دو مرتبه در هفته و بهتر است شب هنگام از سنگ پا پوکه ای استفاده کنید تا بعد از سنگ پا کشیدن، پوست پا بتواند استراحت کند.